Małopolski Oddział PTPP

Projekcje filmowe odbywają się raz w miesiącu w krakowskim kinie Mikro. Opiekę merytoryczną nad cyklem sprawują Milena Kuźdub oraz Ewa Kwaśny.

 

Kino w 2016

Styczeń 2016 W objęciach węża reż. Ciro Guerra, dyskusja Maciej Fortuna i dr hab. Małgorzata Sacha – terapeutka psychoanalityczna, pracownik naukowy Instytutu Religioznawstwa UJ

 

Kino w 2015

Grudzień 2015 Czerwony pająk reż. Marcin Koszałka, dyskusja: Bartosz Puk i Maciej Fortuna

Listopad 2015 Timbuktu reż. Abderrahmane Sissako, dyskusja: Katarzyna Synówka, Maciej Fortuna i gość specjalny – Elżbieta Lisowska – Wnuk

Październik 2015 Młodość reż. Paolo Sorrentino, dyskusja: Milena Kuźdub, Marta Mach, Maciej Fortuna

Czerwiec 2015 Melasa – reż. Carlos Lechuga, dyskusja Władysław Banaś, Maciej Fortuna i gość specjalny – Adam Kwaśny

Maj 2015 Lewiatan – reż. Andriej Zwiagincew, dyskusja Edyta Biernacka i Maciej Fortuna

Kwiecień 2015 Ciało – reż. Małgorzata Szumowska, dyskusja Ewa Kwaśny i Maciej Fortuna

Marzec 2015 Dzikie historie  – reż. Damian Szifron, dyskusja Bartosz Puk i Maciej Fortuna

Luty  2015 Ida – reż. Paweł Pawlikowski, dyskusja Edyta Biernacka i Maciej Fortuna

 

Wieloletnie już przedsięwzięcie krakowskiego środowiska psychoterapeutów psychoanalitycznych zapoczątkowane z inicjatywy Krakowskiej Szkoły Psychoterapii Psychoanalitycznej. Opiekunami cyklu od początku byli Bartosz Puk (psychoanalityk) i Maciej Fortuna (filmoznawca), miłośnicy kina i rozmawiania.  Inicjatywa miała na celu połączenie myśli psychoanalitycznej ze sztuką filmową w żywej dyskusji wokół  tego co właśnie zostało obejrzane. Pierwsze pokazy filmowe odbywały się w 2006r w siedzibie Krakowskiej Szkoły, od roku 2009 projekcje odbywają się w Kinie Studyjnym MIKRO. Od stycznia 2015 pieczę nad prowadzeniem cyklu przejęło Krakowskie Koło PTPP, w grudniu 2015r przekształcone  w Krakowski Oddział PTPP.  Wraz ze zmianą opiekunów cyklu nastąpiło przesunięcie comiesięcznych seansów z wtorkowych wieczorów na niedzielne seanse w samo południe.

Cykl Kino a Psychoanaliza zakorzenił się w Krakowie. Stał się rozpoznawalnym wydarzeniem, zarówno dla osób „z branży”, jak i tych którzy po prostu lubią kino i chcą patrzeć głębiej, znajdować znaczenia słów, nazywać niewymówione. W dyskusji osoby te mogą zastanawiać się nad znaczeniem tego co przytrafia się bohaterom opowiadanych historii. Uczestnicy czasem odnoszą  je do  własnych doświadczeń. Zawsze następuje próba połączenia ukrytych w postaciach emocji, wewnętrznego świata, przeżyć, z tym co dzieje się wokół nich, w otaczającej ich rzeczywistości zewnętrznej, świecie osadzonym w jakichś realiach czasowych, historycznych, czy politycznych i zrozumienia jak te dwie rzeczywistości przenikają się i wpływają na siebie wzajemnie.

Dyskusje podczas kolejnych spotkań prowadzą zapraszani goście, psychoanalitycy, psychoterapeuci psychoanalityczni. Częstymi gośćmi są: Edyta Biernacka, Bartosz Puk, Władysław Banaś. Nieprzerwanie od początków projektu towarzyszy im filmoznawca Maciej Fortuna.

W nowej edycji cyklu wprowadzona została innowacja – kilka razy do roku do dyskusji zapraszany jest trzeci rozmówca. Są to eksperci związani z tematyką filmu, obszarem geograficznym czy kulturowym jakiego dotyka treść.

Dobór filmów dokonywany jest z nadzieją, że coś zaciekawi, przykuje uwagę, zainspiruje. Czasem decydujemy się na „głośny” tytuł a kiedy indziej na niszową produkcję. Reszta jest kwestią przypadku….