Małopolski Oddział PTPP

Archiwum

 • 2021Open or Close

  Małopolski Oddział PTPP zaprasza w sobotę 6 lutego 2021 o godzinie 11- tej na wykład Małgorzaty Sadowskiej „Od niepewności analizy do analizy niepewności. Korzystanie z superwizji w pracy z trudnym pacjentem”.

   

  Autorka opisuje pracę z dziecięcym pacjentem w trudnej sytuacji zewnętrznej i wewnętrznej. Zwraca uwagę na potrzebę utworzenia współpracującego zespołu, który obok superwizji może dać terapeucie oparcie i pomoc w kontenerowaniu pacjenta i jego środowiska.

   

  Małgorzata Sadowska jest  superwizorką i terapeutką szkoleniową Instytutu Studiów  Psychoanalitycznych Hanny Segal, psychoanalitykiem Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego i International Psychoanalytical Association,  terapeutką szkoleniową i superwizorką psychoterapii dorosłych, dzieci i młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Prowadzi Ośrodek Edukacji Psychoanalitycznej szkolący w psychoterapii dzieci i młodzieży. Pracuje w Warszawie z pacjentami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Prowadzi seminaria oraz indywidualne i grupowe superwizje w różnych miastach Polski.

   

  Wykład będzie transmitowany na platformie zoom, osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu prosimy o zgłoszenie mailowe do 5 lutego na adres krakowskioddzial@ptpp.pl, oraz przesłanie w mailu potwierdzenia opłaty.  Nr rachunku PTPP: 08 1240 1037 1111 0010 0081 3850 z dopiskiem „Wykład Małgorzata Sadowska -Kraków”. Po otrzymaniu zgłoszenia wraz z potwierdzeniem będziemy wysyłać link do wydarzenia.

   

  Koszt wykładu: 30 zł dla osób spoza PTPP

  dla członków PTPP: 20 zł.

  członkowie małopolskiego oddziału bezpłatnie

   

   


 • 2020Open or Close

  Zapraszamy na transmisję spotkania z prof. Adamem Lipszycem

  Transmisja odbędzie się 29 stycznia 2020 (środa) przy ul. Śliskiej 16/2 w Krakowie

  Będzie to dyskusja o jego najnowszej książce „Freud: Logika doświadczenia – Spekulacje marańskie“.

  W panelu dyskusyjnym udział wezmą: Zbigniew Kossowski – psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego (IPA), również psychoanalityk dzieci i młodzieży, prowadzi praktykę prywatną w Warszawie) oraz  Ewa Saciłowska – Gąsior  – psychoanalityczka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego (IPA) i superwizorka i terapeutka szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

   

  Prof. Adam Lipszyc – filozof, tłumacz, eseista, doktor habilitowany nauk filozoficznych, profesor nadzwyczajny Polskiej Akademii Nauk. Autor takich książek jak: Ślad judaizmu w filozofii XX wieku (2009), Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera (2011), Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina (2012), a także Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie (2015), Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej (2018). Wykładowca Collegium Civitas i Uniwersytetu Muri im. Franza Kafki., pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Laureat nagrody „Literatury na Świecie“ im. Andrzeja Siemka, nagrody AllinazKulturstifung i Nagrody Literackiej Gdynia. Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej (Kraków, 2018).

   

  „To jest filozoficzna książka o Freudzie. Staram się w niej pokazać, że z pism twórcy psychoanalizy wydobyć można splot koncepcji, które w sposób atrakcyjny opisują logikę ludzkiego doświadczenia. W moim przekonaniu, we Freudowską wizję człowieka wpisane są trzy ogólne tezy. Oto one: 1) człowiek jest wykolejonym zwierzęciem; 2) człowiek jest istotą wewnętrznie poróżnioną; 3) człowiek jest istotą społeczną ze społeczeństwem nieodwołalnie skłóconą. W siedmiu kolejnych rozdziałach próbuję te trzy uszczegółowić, rozwinąć i skomplikować. Moim celem nie jest odtworzenie źródłowej myśli Freuda, lecz jej częściowa modyfikacja przeprowadzona w trybie krytycznej lektury wybranych tekstów autora Objaśnienia marzeń sennych. W lekturze tej kieruję się trzema konceptami. Po pierwsze, staram się wygrywać napięcia rozdzierające owe teksty, tak by ujawnić nowe znaczenia, którego samemu Freudowi nie udało się wyrazić w sposób klarowny. Po drugie, modyfikując myśl twórcy psychoanalizy podążam nierzadko za późniejszymi teoretykami tej tradycji. Po trzecie, koncepcje Freuda łączę z ideami spadkobierców tradycji odmiennej, a mianowicie żydowskiego mesjanizmu. Wplatając cienką teologiczną myśli w psychoanalityczną materię, tworzę heterogeniczne konstrukty myślowe, które określam tu mianem „spekulacji marańskich“. Spekulacje te dotyczą zaś spraw najważniejszych:naszej cielesności, języka, pragnienia – i szczęścia“.

   

  (Adam Lipszyc, Freud: Logika doświadczenia – Spekulacje marańskie. Instytut Badań Literackich. Wydawnictwo 2019).


  Miejsce wykładu: Siedziba PTPa, Warszawa, ul. Lwowska 5 m. 6, godz. 20:15-21:45

   

   

   

  Opłata za udział w transmisji 20 zł, na konto PTPa nr: 03 1440 1390 0000 0000 1503 8397 (z dopiskiem „Adam Lipszyc – wykład”).

  Prosimy o zapisy na wykład na adres: krakowskioddzial@ptpp.pl

   

  Dane do faktur proszę przesłać po wykładzie na adres: ptp@raport.waw.pl

  transmisje z Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego


 • 2019Open or Close

  Zapraszamy na kolejną konferencję naszego Towarzystwa, która w tym roku odbędzie się w Krakowie.

   

  PRZECIW MILCZENIU KTÓRE JEST NIEWOLĄ – TRAUMA TRANSGENERACYJNA


  Kino a psychoanaliza


  Wykład Małgorzaty Ojrzyńskiej

  W sobotę 25 maja 2019 r. o godzinie 10.00 zapraszamy do Księgarni Literackiej Bookbook” na ul. Krakowską 41. Odbędzie się wtedy wykład psychoanalityczki Małgorzaty Ojrzyńskiej pt. „Totalitarny stan umysłu jako źródło wytchnienia. O czym mówią mieszkańcy Miastka.”

  Wstęp dla studentów 20 zł., dla pozostałych osób 30 zł.


  Kino a psychoanaliza


  Zapraszamy 10 lutego o godzinie 12.00 do kina Mikro na film „Powrót Bena” w reż. P. Hedgesa. Dyskusję po filmie poprowadzi psychoterapeutka Ewa Kwaśny oraz filmoznawczyni Anna Taszycka.

  POWRÓT BENA

  kino a psychoanaliza


 • 2018Open or Close

  Zapraszamy w niedzielę 2 grudnia 2018 r. o godzinie 12:00 na kolejny film z cyklu Kino a psychoanaliza. Tym razem zobaczymy film „Dziedziczki” w reż. P. Martinessie’ego. Dyskusję po filmie poprowadzą psychoterapeutka psychoanalityczna Elżbieta Sala-Hołubowicz oraz filmoznawczyni Anna Taszycka.

  kino a psychoanaliza


  Zapraszamy na inaugurację nowego sezonu cyklu Kino a psychoanaliza. Zobaczymy „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego. Po seansie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzą psychoterapeutka Katarzyna Lenda Woźniak oraz filmoznawczyni Anna Taszycka.

  Kino a psychoanaliza


  zapraszamy na wykład Krzysztofa Srebrnego: „Współczesny psychoanalityk w pracy. Przypadek Pana G”

  Krzysztof Srebrny jest psychoanalitykiem i psychoterapeutą psychoanalitycznym, terapeutą szkoleniowym i superwizorem PTPP, założycielem Dolnośląskiej Szkoły Psychoterapii Psychoanalitycznej, pracuje z dorosłymi i młodzieżą.
  Wykład odbędzie się 6 października o godzinie 10 w sali wykładowej Kawiarni Literackiej Bookbook, ul: Krakowska 41

  wykład Krzysztofa Srebrnego

  plakat wykład KS


  Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu z Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Krzysztof Srebrny wygłosi referat pt. „O nieudanej próbie pracy z organizacją patologiczną.” Transmisja odbędzie się w środę 13.06.2018 r. o godzinie 20:15 w siedzibie oddziału na ulicy Śliskiej 16/2 w Krakowie.

  transmisja wykładu


  zapraszamy na wykład Doroty Modrzyńskiej o traumie.


  zapraszamy na najbliższy seans filmowy Twarz

  kino a psychoanaliza


  Zapraszamy na kolejny film do kina Mikro – tym razem „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” w reż. Martina Mc. Donagha. Seans odbędzie się w niedzielę 25 marca 2018 r. o godzinie 12:00

  kino a psychoanaliza


  10 marca 2018 r. o godzinie 11:00 Zapraszamy na wykład Marzeny Kaim pt. „dziecko w terapii – sytuacja emocjonalna jego rodziców”. Wykład odbędzie się w Sali Konferencyjnej Kawiarni Literackiej na ulicy Krakowskiej 41 w Krakowie.

  Plakat

   

  wykład


 • 2017Open or Close

  Zapraszamy na kolejny film z cyklu Kino a psychoanalizamlecznej 2

  kino a psychoanaliza


  Szanowni Państwo,

  bardzo dziękujemy za współuczestniczenie w naszym cyklu „Kino a psychoanaliza”. W maju odbył się ostatni w tym roku szkolnym seans filmowy. Zapraszamy na kolejny 1 października 2017 roku.

  Życzymy wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku.

  Milena Kuźdub oraz Ewa Kwaśny

  kino a psychoanaliza


  Kino 1.10.2017

  kino a psychoanaliza

  Zapraszamy w niedzielę 1 października do kina Mikro na inaugurację nowego sezonu „Kino a psychoanaliza”. Oglądać będziemy znakomity film Square w reż. Rubena Östlunda.


  Chcielibyśmy poinformować osoby zainteresowane szkoleniem podyplomowym w roku akademickim 2017/18, o możliwości uczestnictwa w nowym cyklu seminariów:
  ” Słuchanie i odkrywanie mowy ciała w procesie terapeutycznym.Psychoanalityczne rozumienie problemów psychosomatycznych”.
  seminarium prowadzone będzie przez Hannę Rzońcę, Która jest psychologiem klinicznym, superwizorem i psychoterapeutą treningowym naszego Towarzystwa.
  Osoby zainteresowane prosimy o kontakt bezpośredni: Hanna Rzońca tel:500031549

  seminarium podyplomowe


  klient jpg

  kino a psychoanaliza


  wykład-21-kwietnia (1)

  22 kwietnia zapraszamy na kolejny wykład.  Naszym gościem będzie Pani Małgorzata Chojnowska – seksuolog, psychoterapeutka szkoleniowa i superwizorka PTPP. Tematem wykładu będą zaburzenia tożsamości płciowej z perspektywy psychoanalitycznej.
  Autorka przedstawi przegląd koncepcji psychoanalitycznych na temat etiologii zaburzeń tożsamości płciowej. Opowie o metodach leczenia, w tym o procedurze zmiany płci. Posiłkując się również własnym doświadczeniem klinicznym, przedstawi szczególny charakter relacji terapeutycznej z pacjentem transseksualnym.

  Informujemy, że w pierwotnej wersji plakatu podaliśmy błędny tytuł wykładu, za co przepraszamy naszego Gościa. Równocześnie informujemy, że treść i tematyka wykładu pozostaje niezmieniona.

  Zapisy na adres mailowy: krakowskioddzial@ptpp.pl do 20 kwietnia. Wstęp 30 zł, studenci 20, członkowie PTPP bezpłatnie.

   


  moonlight


  powidoki

  KINO A PSYCHOANALIZA – jubileusz


  Wykład 21 stycznia

  Wykład Beaty Maciejewskiej – Sobczak


 • 2016Open or Close

  egzamin

  Zapraszamy na grudniową projekcję


  wersja-1 page-1

  Wykład Alicji Bobowskiej


  Rozpoczynamy nowy sezon naszego cyklu filmowo dyskusyjnego. Zapraszamy.

  beksinski

  KINO A PSYCHOANALIZA


  zapraszamy na wykład

  21 maja 2016 r o godz. 11.00 zapraszamy na wykład Ewy Sobczak (psychoanalityk, członek Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, terapeuta szkoleniowy i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej) pt.: „Odkrywanie zapomnianego – praca z międzypokoleniowym przekazem traumy”.

  „Haydee Faimberg w swoim artykule:„Zderzenie pokoleń: genealogia wyobcowujących identyfikacji” pisze: Jak dwie osoby mogą o czymś rozmawiać, jeśli jedna z nich (pacjent), sądzi, że temat jej nie dotyczy, a druga (analityk) pozostaje w całkowitej niewiedzy? A co za tym idzie: Jak pacjent może mieć udział w historii należącej do kogoś innego? W swoim referacie chcę podzielić się refleksjami z pracy z międzypokoleniowym przekazem traumy związanej z przesiedleniem z Kresów Wschodnich na tzw. Ziemie Odzyskane. Zechcę zastanowić się nad tym, jak doświadczenia poprzednich pokoleń stały się częścią psychicznej rzeczywistości wnuków, a także, w jaki sposób ten przekaz wpływa na proces analityczny. Dla zilustrowania moich refleksji na ten temat posłużę się przykładem klinicznym” (E.Sobczak)

  Koszt udziału:  – 20 zł

  Miejsce: ul. Mostowa 2/13, Kraków

  Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o potwierdzenie przybycia do 19 maja na email: krakowskioddzial@ptpp.pl


  Moja matka” reż. Nanni Moretti

  Kolejny raz zapraszamy do Kina Mikro w Krakowie, obejrzenia filmu i dyskusji po zakończeniu projekcji.

  Dyskusję po filmie poprowadzą: Katarzyna Lenda – Woźniak – terapeutka psychoanalityczna oraz Maciej Fortuna – filmoznawca, pisarz.

  linki do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1593733314250419/

  page-1

  Kino a Psychoanaliza


  Film z cyklu „Kino a psychoanaliza”

  28 lutego 2016 r. o godzinie 12:00 zapraszamy do kina Mikro w Krakowie na kolejny film z cyklu „Kino a psychoanaliza”. Tym razem obejrzymy „Sól ziemi” w reżyserii Wima Wendersa. Dyskusję po filmie poprowadzą psychoanalityczka Edyta Biernacka oraz filmoznawca Maciej Fortuna. Wstęp 10 złotych.

  Informacja o filmie:
  Sebastião Salgado, legendarny brazylijski fotograf, podróżował po świecie przez 40 lat. Dokumentował historię ludzkości w okresie dramatycznych zmian, będąc świadkiem konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych migracji. Sławę przyniosły mu cykle czarno-białych fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał w samo jądro ciemności, pokazując cierpienie, okrucieństwo i śmierć. W nowym projekcie fotograficznym Genesis po raz pierwszy odchodzi od fotografii społecznej na rzecz ilustracji piękna Ziemi.

  czytaj dalej…


  Inauguracyjny wykład Krakowskiego Oddziału PTPP

  27 luty 2016 r., godzina 18:00, ulica Mostowa 2/13 Kraków.

  „Psychoterapia jako sztuka konkretna. O twórczości odzyskującej teraźniejszość”.

  Zapraszamy na inauguracyjny wykład Krakowskiego Oddziału PTPP, który wygłosi Elżbieta Sala-Hołubowicz.

    „O sile danej dziedziny sztuki zaświadcza jej zdolność do konfrontowania się z tym, co jest jej zaprzeczeniem: muzyka podważa świat wizualny, literatura – milczenie. Po cóż zostałem psychoanalitykiem, jeśli nie po to, by bez końca porównywać język z tym, czym on nie jest?” (J.-B. Pontalis)Elżbieta Sala Hołubowicz w swoim wystąpieniu będzie chciała przyjrzeć się zjawisku, które nazywa sztuką konkretną: szczególnej odpowiedzi, jakiej udzielili twórcy na doświadczenia dwudziestego wieku. Określenie „sztuka konkretna” odnalazła w wierszu Zbigniewa Herberta Apollo i Marsjasz. Poeta nawiązuje w nim do mitu o pojedynku między bogiem sztuki a człowiekiem. Kiedy Marsjasz przegrywa, Apollo postanawia obedrzeć go ze skóry, cierpienie człowieka rodzi nową gałąź sztuki.  Co decyduje o jej specyfice? W jakim sensie psychoterapia jest sztuką? Te, oraz inne pytania staną się przedmiotem wykładu.

  czytaj dalej…